Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
 

Ośrodek Pomocy Społecznej

pl. Wolności 60, 07-430 Myszyniec

tel: +48 29 772 13 98

 

Dodatek mieszkaniowy

Dodatek mieszkaniowy to forma pomocy państwa dla osób, które nie są w stanie pokryć kosztów związanych z utrzymaniem mieszkania.

  1. Dodatek mieszkaniowy przysługuje:

1)      najemcom albo podnajemcom lokali mieszkalnych, zamieszkującym w tych lokalach;

2)      osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego;

3)       osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność i właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych;

4)       innym osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem;

5)      osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekującym na przysługujący im lokal zamienny albo najem socjalny lokalu.

2.  Dodatek mieszkaniowy przysługuje osobom , jeżeli w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o jego przyznanie średni miesięczny dochód przypadający na jednego członka gospodarstwa domowego wnioskodawcy nie przekroczył w gospodarstwie:

1)      jednoosobowym - 40%,

2)      wieloosobowym - 30%

- przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, obowiązującego w dniu złożenia wniosku.
Dodatek mieszkaniowy nie przysługuje jeżeli jego kwota byłaby niższa od 0,5% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu wydania decyzji.

  1. Dochód gospodarstwa domowego oblicza się dodając wszystkie dochody osób, które stale zamieszkują razem w danym gospodarstwie. Za dochód uważa się dochód w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

      Dochód z prowadzonego gospodarstwa rolnego ustala się na podstawie powierzchni 

      gruntów w hektarach przeliczeniowych i przeciętnego dochodu z 1 ha  

      przeliczeniowego, ogłaszanego przez Prezesa GUS.

  1. Normatywna powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego, osób ubiegających się o dod. mieszkaniowy w przeliczeniu na członków gospodarstwa domowego nie może przekraczać:
  • 35 m2 – dla 1 osoby,
  • 40 m2 – dla 2 osób,
  • 45 m2 – dla 3 osób,
  • 55 m2 – dla 4 osób,
  • 65 m2 – dla 5 osób,
  • 70 m2 – dla 6 osób, a w razie zamieszkiwania w lokalu większej liczby osób, dla każdej kolejnej osoby zwiększa się powierzchnię normatywną o 5 m2.

     Jeśli w lokalu mieszka osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku lub jeżeli niepełnosprawność wymaga mieszkania w odrębnym pokoju, powierzchnię normatywną zwiększa się o 15m2.

    Przy ustaleniu powierzchni użytkowej lokalu bierze się pod uwagę pomieszczenia takie jak: pokoje, kuchnie, spiżarnie, przedpokoje, alkowy, hole, korytarze, łazienki i inne służące mieszkalnym i gospodarczym potrzebom.

    Dodatek mieszkaniowy nie przysługuje jeżeli powierzchnia użytkowa mieszkania w przeliczeniu na liczbę osób zamieszkujących  jest większa niż przewiduje ustawa.

  1. Wysokość naliczonego dodatku mieszkaniowego stanowi różnicę między wydatkami przypadającymi na normatywną powierzchnię użytkową  zajmowanego lokalu mieszkalnego a kwotą wydatków poniesionych przez osobę ubiegającą się o dodatek mieszkaniowy  w wysokości:

1)      15% dochodów gospodarstwa domowego - w gospodarstwie jednoosobowym;

2)      12% dochodów gospodarstwa domowego - w gospodarstwie 2-4-osobowym;

3)      10% dochodów gospodarstwa domowego - w gospodarstwie 5-osobowym i większym.

6.       Rodzaje wydatków:

  • opłaty za wodę,
  • opłaty za odbiór nieczystości stałych i płynnych,
  • opłaty za czynsz.
  1. Organ przyznający dodatek mieszkaniowy może odmówić przyznania dodatku mieszkaniowego jeżeli w wyniku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego ustali, że występuje dysproporcja między dochodami wykazanymi w złożonej deklaracji, a faktycznym stanem majątkowym wnioskodawcy.
     
  2. Dodatek mieszkaniowy przyznaje na wniosek osoby uprawnionej do dodatku mieszkaniowego wójt, burmistrz lub prezydent miasta na okres 6 miesięcy, licząc od     pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu złożenia wniosku.
     
  3. Osoby, które korzystają z dodatku mieszkaniowego ( powyżej 2 lat) powinny wysyłać podania do Starostwa Powiatowego w celu uaktualnienia powierzchni  użytkowej budynku.

 

 

Historia publikacji

  • 17.08.2023 14:23, Sabina Zapert
    Edycja strony: Dodatek mieszkaniowy
  • 26.05.2020 12:10, Joanna Ścibek
    Edycja strony: Dodatek mieszkaniowy
  • 26.05.2020 12:09, Joanna Ścibek
    Edycja strony: Dodatek mieszkaniowy

Informacje

Liczba wyświetleń: 372
Utworzono dnia: 22.05.2020